Numuler Egzama

 Demir para büyüklüğünde, şekil olarak yuvarlak ve kaşıntılı olarak seyreden egzama çeşididir. Kollarda, bacaklarda ve ellerde görülür. Kronik olarak seyreden bu egzama genç erişkinlerde ve yaşlılarda görülür. Egzamanın olduğu bölgede fazla kaşınmalar ortaya çıkar. Kabuklanma, kızarıklık kimi zaman da sızını akut dönemde ortaya çıkar.

Numüler dermatit tanısı uzman dermatolog tarafından konulur. İlk olarak hasta fiziki muayenesi yapılır ve hastalığın oluşma öyküsü değerlendirilir. Mantar hastalıkları ve diğer egazama türleriyle ayırt edilebilmesi için bazı testler yapılması gerekebilir. Bunlar alerji testleri ve hastalığın olduğu bölgeden alınan örneklerin bakteri kültür testleri olabilir.

Numuler egzamanın nedenleri

Öncelikli olarak toksin maddelerdir. Bu zehirli maddeler bazı insanlarda numüler dermatite neden olabilir. Bazı mikroorganizmalar da bu hastalığa yol açabilir. Kişinin alerjik bir bünyeye sahip (atopi) olması hastalığın oluşmasını kolaylaştırır. Aynı şekilde vücuda alınan bazı darbelere vücut tepki gösterdiğinde de hastalık oluşabilir. Hassas ve alerjiye yatkın kişiler mutlaka cilde zarar verecek durumlardan kaçınması gerekir . Uzun süre aşırı strese maruz kalmak ve şeker hastalığına sahip olmak numüler dermatiti tetikleyebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir