Egzama Hastalığı Nedir

Egzama belirtilerine göre farklı çeşitleri olan bir deri hastalığıdır. Egzama; Cilt yüzeyindeki derinin dış ve iç faktörlerle birlikte iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Derinin kuruması sonucu ortaya çıkan kaşıntı bazen de deride gözle görülür kabarcıklara sebep olabilir Birçok sebebi olmakla beraber kesin nedeni belli değildir. Alerjik nedenlerden ötürü oluşabildiği bilinen nedenlerden biridir.

Egzamanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, türlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Egzama hastalığında, ciltte çeşitli belirtiler görülmektedir. Vücutta kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve çatlaması bunlar arasındadır. Egzama sebebiyle pullanan ve çatlayan deri altına mikropların girmesinden dolayı enfeksiyon da ortaya çıkabilmektedir. Bu tür kötü tabloyu önlemek için erken teşhisi çok önemlidir. 

Genellikle ellerde, bacaklarda ve ayaklarda görülür. Bunun dışında vücudun herhangi bir yerinde de egzama hastalığı oluşabilmektedir.

Egzama hastalığı kronik hale gelebilen bir  deri hastalığıdır.. Çocuklarda tedavide başarı oranı yüksektir. Ancak yetişkinlerde tedavi süreci zor bir hal alabilmektedir. Sıcak havalarda özellikle yaz mevsiminde iyileşebilen soğuk kış aylarında ise tekrar edebilen bir hastalıktır.